fanfiki tolkienowskie
Komentarze do Zwierzę pociągowe
Reviewer: Dagobert (Podpis) · Date: 2010-11-25 00:57 · On: Rozdzia 1

Pomysł ładny i zakończenie wzruszające. Widać, że jak się robi personifikacje zwierzęcych bohaterów w celach literackich to niełatwo wyposażyć zwierzę w patriotyzm, heroizm, lojalność i "świadomość klasową" i jednocześnie to uzgodnić z wymogami etologii hippologicznej. Te próby opisania wrażeń i zachowań "końskich" wymagają wg mnie dodatkowego przestudiowania jakiegoś końskiego Lorenza. Chociaż z drugiej strony mamy na gruncie tolkienistycznym dość bogate orzecznictwo ws. końskich a właściwie kucykowych - i od tych opisów zachowań Pupeta etc. bym wychodził

Reviewer: Mahtala (Podpis) · Date: 2006-11-07 21:54 · On: Rozdzia 1

Uff.... Przeczytaam.
Jako stary jedziec nie mog nie skomentowa tekstu o koniach. ;) Zdaj sobie spraw, e to tumaczenie, wic z zaaleniami do autora, niemniej bed tu narzeka.
Najpierw to, co si nie podobao: "krew praojcw trzymaa go w ogrodzeniu" - krew praojcw i instynkt samozachowawczy w takich razach nakazuje raczej koniom ucieka, ale wida bez tego opowie nie daaby rady. Konie zaczynaj walczy tylko wtedy, gdy nie maj ADNEJ drogi ucieczki. Skoczy przez pot, o ile ten nie mierzy dwch metrw wysokoci, to adna sztuka nawet dla konia pocigowego.
"dumne ogiery i eleganckie klaczki o jedwabistych grzywach" - no nie, a waachw nie przewidziano? Rohirrimowie jako mistrzowie koni z pewnoci znali termin "kastracja" i korzyci z niej pynce. ;) Klaczki to samice konia w wieku od urodzenia do ok. 1 roku ycia. Do tego okrelenie "elegancki" w odniesieniu do konia.... hm, dyskusyjne. A chce si zapyta jaki fason sukien nosiy te klaczki.
I jeszcze jedno narzekanie - interpunkcja pojawiajca si w dziwnych i zaskakujcych miejscach.
Co byo adnego - wizje w umyle konia. Taka wsplna wiadomo stada koskiego. :)
Oglna ocena - 3

Musisz zaloguj się (zarejestruj się) by skomentować.